piątek, 5 lutego 2010

Na braki minerałów

Składniki mineralne stanowią zaledwie 4% tkanek organizmu... Czy na pewno zdajemy sobie sprawę, jak są dla nas ważne? Na te 4% składa się 46 składników, a 30 z nich uważa się za niezbędne do życia. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
 
Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu – m.in. stanowią budulec tkanek, wchodzą w skład enzymów ustrojowych, regulują gospodarkę wodną. Składniki mineralne są ważniejsze niż witaminy -  organizm człowieka nie ma możliwości ich wytwarzania. Przyjmujemy je zatem prawie wyłącznie z pożywieniem.  Ze względu na wielkość zapotrzebowania naszego organizmu, składniki mineralne dzielimy na mikro i makroelementy. Mikroelementy są potrzebne naszemu organizmowi w nieco większych ilościach, mikroelementy zaś - w ilościach śladowych. Do makroelementów zaliczamy wapń, chlor, magnez, fosfor, potas   i sód. A do mikroelementów (inaczej pierwiastków śladowych) – żelazo, cynk, miedź, mangan, molibden, jod, fluor, chrom, kobalt, selen.  Zarówno niedobór, jak i nadmiar minerałów jest dla nas niekorzystny. Przyjmowanie nadmiernej ilości niektórych z nich może mieć skutki uboczne lub działać toksycznie (np. żelaza, kobaltu, miedzi, manganu, molibdenu, selenu, cynku).  Każdy z nas jest inny – dwie dorosłe osoby o podobnej posturze, w tym samym wieku, żyjące w podobnych warunkach, a nawet rodzeństwo wychowujące się w tym samym domu, mogą mieć różne potrzeby żywieniowe, inny „skład mineralny” i zapotrzebowanie organizmu.  Musimy również pamiętać, że nie zawsze składniki mineralne zawarte w przyjmowanych pokarmach są absorbowane (przyjmowane) przez nasz organizm. Jest również wiele czynników rozregulowujących równowagę mineralną w organizmie, m.in.: niewłaściwa dieta (np. zbyt dużo używek), stres (może wpływać na usuwanie ważnych składników odżywczych, minerałów i utrudniać ich absorpcję), niektóre leki, zanieczyszczenia, zły dobór składu suplementów odżywczych (np. przyjmowanie nie tych pierwiastków, których potrzebujemy), cechy dziedziczne (rodzinne tendencje do zaburzeń równowagi mineralnej organizmu). Dobra dieta – to podstawa dobrej gospodarki mineralnej organizmu. Skoro nasz organizm nie może sam wytworzyć mikro czy makroelementów, musimy dostarczyć je wraz                  z pożywieniem. Warto również uzupełnić brak niektórych minerałów (np. wapnia, żelaza, magnezu, cynku) stosując odpowiednie preparaty. W przypadku zaburzeń równowagi mineralnej w organizmie, przy niedoborze pierwiastków śladowych, możemy wspomagająco zastosować Molybdan compositum, złożony lek homeopatyczny w postaci tabletek podjęzykowych. Składniki zostały tak dobrane, by wzajemnie wzmacniać swoje działanie (molibden, cynk, magnez, żelazo, kobalt, cer, potas, mangan, miedź, nikiel, rubid, siarka, fosfor). Lek pozwala uzupełnić niedobory pierwiastków śladowych i korzystnie wpływa na czynność zablokowanych lub rozregulowanych układów enzymatycznych. Minerały zostały połączone z kwasami organicznymi (m.in. asparaginowym, glukonowym, fumarowym), aby ułatwić wbudowanie tychże pierwiastków do komórek i odpowiednich enzymów. Opakowanie zawierające  50 tabletek kosztuje około 25,5 zł.  

Demencja a szeroka talia

Twoja talia jest szersza niż biodra? Jeśli tak, jesteś ponad dwukrotnie bardziej narażony/a na rozwój demencji w latach dojrzałych, uważają szwedzcy naukowcy.
 
"Każdy, kto zgromadził dużo tłuszczu w okolicach talii, jest bardziej narażony na przedwczesną śmierć z powodu zawału serca lub udaru mózgu," mówi Deborah Gustafson z Uniwersytetu w Göteborgu. "Jeśli jednak dożyje do siedemdziesiątki, szanse na wystąpienie demencji są znacznie większe", dodaje. ryzyko wystąpienia demencji.

Szwedzcy naukowcy odkryli również, że w przeciwieństwie do innych przeprowadzonych wcześniej badań, wysoki BMI (Body Mass Index) nie wykazał korelacji z rozwojem demencji. Zaznaczają jednocześnie, że odsetek otyłych pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu, był niski.

Dobra wiadomość to taka, że nigdy nie jest za późno, aby poprawić swoje zdrowie. Zrównoważona dieta bez przejadania się, a także regularne ćwiczenia pomogą pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej z talii i czuć się lepiej - przez dłuższy czas...
 
`