piątek, 20 września 2013

Pszczoły - dlaczego są takie ważne?

Te, które najczęściej koło siebie widzimy, gdy jesteśmy w ogrodzie, na  łące  lub  w  lesie na  wrzosowisku, kierują się jednym celem: zebrać z kwiatów nektar i przenieść go do ula.

Nie mają  zatem czasu na zajmowanie się czymś innym. Ani im to w głowach. Muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów, by zebrać nektar na jeden kilogram miodu. Kiedy pszczoły-zbieraczki wracają na łąki, pola, do lasów po następne porcje kwiatowych pyłków, przyniesionym do ula nektarem zajmują się robotnice przenoszące go w głąb pszczelego pomieszczenia, gdzie przy sprzyjającej temperaturze, z udziałem  wydzielin gardzielowych powstaje niezwykłe mleczko pszczele. Czy na ten epitet zasługuje? Określenia tego użyto wobec niego niedawno, pół wieku temu, gdy w laboratoriach można było odkryć  skład złożonej substancji.

Mleczko pszczele zawiera witaminy, białka, aminokwasy, kwas deoksyrybonukleinowy, a także składniki, które nie zostały jeszcze szczegółowo zbadane. W badaniach odkryto 8 niezbędnych aminokwasów, kwasy tłuszczowe, cukry, związki fosforu. Aż trudno uwierzyć, że zawiera witaminy  A, B, C, D, E, K.  A z minerałów: wapń, miedź, żelazo, fosfor, potas, krzem i siarkę. Na tym nie koniec, najnowsze odkrycia w mleczku pszczelim  - to właściwości przeciwbakteryjne, substancje grzybobójcze. Nic dziwnego, że pszczelim produktem zainteresowani są naukowcy różnych dziedzin, w tym spożywczych, medycznych, kosmetycznych. Niedługo może się okazać, że niewiele jest leków bez udziału mleczka pszczelego. Coraz chętniej sięgają po nie profesjonaliści branży kosmetycznej, poszukujący środków na nawilżanie, wygładzanie i pielęgnację ciała. Zapewne w mleczku pszczelim, w tej złożonej, bogatej  substancji odkryją  właściwości, które będą służyć zainteresowanym pięknym, zdrowym  wyglądem ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz